1.04.2010

Babası Umut’u TOPRAĞA VERMEYECEK

9 gün sonra foseptik çukurunda bulunan 10 yaşındaki Umut'u babası topraa vermeyecek
9 gündür kayıp olan ve dün foseptik çukurunda ceseti bulunan Umut Balık'ın cenezasi getirildi. Ancak baba, otopsi raporuna inanmadığını söyleyerek, 'İkinci otopsi yapılmadan oğlumu toprağa vermem' dedi.

2. OTOPSİ YAPILMADAN ASLA
Uşak'ın Eşme ilçesinde Yatılı Bölge İlköğretim Okulunda öğrenim görürken 23 Martta kaybolan ve cesedi dün gece okulun foseptik çukurunda bulunan Umut Balık'ın babası Ercan Balık, İzmir Adli Tıp Kurumundaki otopsinin raporuna inanmadığını, yeni bir otopsi yapılıncaya kadar cenazenin defnine izin vermeyeceğini söyledi.

Umut Balık'ın İzmir Adli Tıp Kurumunda yapılan otopsinin ardından cenazesi, özel bir şirkete ait cenaze aracıyla Eşme Devlet Hastanesine morguna getirildi. Baba Ercan balık AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir Adli Tıp kurumundaki otopsinin raporuna inanmadığını belirterek, şunları kaydetti:

OĞLUM ÖLDÜRÜLDÜ
''Oğlumun öldürüldüğü şüphesi üzerinde durulması gerekiyor ve yeni bir otopsi yapılmasını istiyoruz. Benim oğlum fosseptik çukurunda 10 gün kaldı, vücudunda herhangi bir darp izi ve bozulma olmadığını söyleniyor, bu mümkün değil. Olayla ilgili çok şaibe var. Ben devlet büyüklerimizden, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı'ndan, kafamdaki soru işaretlerinin giderilmesi adına yeni bir otopsi yapılması yönünde karar verilmesini istiyorum. Konuyu Eşme Kaymakamı Selami Kaya'ya ilettim. Yeni bir otopsi yapılıncaya kadar oğlumun defnedilmesine izin vermeyeceğimi söyledim.''

Kaymakam Kaya ise acılı babanın, cenazeyi defnetmeyeceği yönündeki görüşünü kendisine bildirdiğini, olayın adli vaka olduğunu, kararı Cumhuriyet Savcılığının vereceğini belirterek, aileyi definle ilgili ikna etmeye çalıştıklarını söyledi. Umut Balık'ın kesin otopsi raporunun, yaklaşık 1 ay sonra çıkacağını ifade eden Kaya, soruşturmanın çok yönlü devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bu arada Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım, okul bahçesindeki kanalizasyon çukurunun kapağının, kendi ekiplerince kapatıldığı iddialarını yalanlarken, belediyeye bağlı temizlik işleri ekiplerinin vidanjör yardımıyla çukurda belirli periyotlarda temizlik yaptığını, ekiplerin herhangi bir kapak kapatma ya da açma olayına müdahil olmadığını ifade etti. Yıldırım, bölgede kanalizasyon bağlantısının yapılmasıyla ilgili çalışmalar olduğunu, bir müddet sonra YİBO foseptik çukurunun, belediye kanalizasyon sistemine bağlanacağını kaydetti.

Bu arada soruşturmayı yürüten Eşme Cumhuriyet Savcısı, ilk otopsi raporunun açıklanmasının ardından, küçük çocuğun bulunduğu olay yerinde ikinci inceleme yaptı.

Umut Balık'ın evinde yakınlarının, okul önünde de basın mensuplarının bekleyişi devam ediyor.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Uşak'ın Eşme ilçesinde Yatılı Bölge İlköğretim Okulunda (YİBO) öğrenim gören 10 yaşındaki Umut Balık, 23 Martta kaybolmuş, bütün aramalara rağmen bulunamamıştı. Okulun güvenlik kameralarının, çocuğun kaybolduğu saatler arasında arızalı olduğu belirtilmiş, o gün nöbetçi olan öğretmenler görevden uzaklaştırılmıştı. Ailesi, kaçırıldığı iddiaları üzerinde dururken, küçük Umut'un cesedi, okulun pansiyon binasına 100 metre uzaklıktaki daha önce arama yapılan foseptik çukurunda, çamura saplanmış halde bulunmuştu.

1 yorum:

 
Türkiye'nin En Büyük Servis Portalı